تبلیغات
online - مدارک لازم جهت طرح دعوای اعاده اعتبار ورشکسته

امروز:

مدارک لازم جهت طرح دعوای اعاده اعتبار ورشکسته

اعده اعتبار به این معنی است که تاجر اهلیت تجاری خود را بازیابد و از حالت ورشکستگی خارج شود. اعاده اعتبار بر دو قسم است :
1. اعاده اعتبار حقی ( واقعی ) : هر تاجر ورشکسته که کلیه دیون خودرا با متفرعات ( خسارات تاخیر تادیه و سایر خسارات ) و مخارجی که به آن تعلق گرفته است کاملاَ بپردازد، حقاَ اعاده اعتبار می نماید. ( ماده 561 ق. ت ) البته منظور خسارت تاخیر تادیه مربوط به دوران قبل از تاریخ توقف است ؛ زیرا بنا بر رای وحدت رویه شماره 155 برای بعد از تاریخ توقف خسارت تاخیر تادیه تعلق نمی گیرد.
2. اعاده اعتبار قانونی ( حکمی ) : در صورتی تاجر ورشکسته، به صورت قانونی اعاده اعتبار می نماید که شروط سه گانه ذیل موجود باشد : ( ماده 565 ق. ت )
- حداقل 5 سال از تاریخ اعلان ورشکستگی گذشته باشد.
- تاجر صحت عمل خود ( حسن نیت و توجه به دستورات دادگاه و مدیر تصفیه ) در این مدت را اثبات نموده باشد.
- اگر با تاجر قرارداد ارفاقی منعقد شده باشد، تمام وجوهی را که به موجب قرارداد به عهده گرفته است پرداخته باشد، یا در غیر این صورت کلیه طلبکاران او را بری الذمه کنند یا به اعاده اعتبار او رضایت دهند.
- توجه داشته باشید که اعاده اعتبار قانونی موجب برائت ذمه تاجر از ماندن دیون نیست. یعنی اگر بخشی از دیون تاجر پرداخت نشده باشد، و او اعاده اعتبار قانونی حاصل نماید، چنین اعاده اعتباری موجب بری الذمه شدن تاجر از بقیه دیون نیست و او همچنان نسبت به بقیه دیون دارای مسئولیت است.
اعاده اعتبار تجاری اشخاص ذیل، منوط به آن است که آن ها ابتدا از حیث جزایی، اعاده حیثیت نمایند : ( م 575 ق. ت )
1. ورشکسته به تقلب
2. اشخاصی که برای یکی از جرائم سرقت یا کلاهبرداری یا خیانت در امانت محکوم شده اند.

    مدارک لازم جهت طرح دعوای اعاده اعتبار ورشکسته

- رونوشت خوانا و تایید شده حکم ورشکسته
- رونوشت خوانا و تایید شده قرارداد ارفاقی
- رونوشت خوانا از اسناد ثابت کننده پرداخت دیون و عمل به وظایف قانونی در طول مدت ورشکستگی
- مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه
- دادخواست تنظیم شده جهت دعوی اعاده اعتبار ورشکسته
- درخواست استعلام از مراجع ذیربط و استماع شهادت شهود
- شماره پرونده صدور حکم ورشکستگی که معمولاَ در دادنامه موجود است.
نکته : درخواست خسارت تاخیر تادیه از سوی طلبکاران تاجر ورشکسته، بیش از 7 درصد در سال و تا پنج سال قابل پذیرش است و بیش از 7 درصد، پذیرفته نمی شود.
- اگر در بین طلبکاران متقاضی صدور حکم اعاده اعتبار ورشکسته، غایبی وجود داشته باشد و یا یکی از طلبکاران از دریافت وجه استنکاف نماید، با اجازه دادستان، وجه در صندوق عدلیه، واریز و توقیف شده و سپس به درخواست اعاده اعتبار ورشکسته رسیدگی می شود.

    مطالبه خسارت تاخیر تادیه توسط طلبکاران

سوال آن است که آیا طلبکاران می توانند به دلیل تاخیری که از سوی تاجر ورشکسته در تادیه مطالبات آن ها حاصل می گردد، مطالبه خسارت نمایند ؟ در این خصوص باید بدین نحو قائل به تفکیک شد :
1. نسبت به خسارت تاخیر تادیه مربوط به قبل از تاریخ توقف : آن ها فقط می توانند تا پنج سال مطالبه متفرعات و خسارات نمایند و در هر حال متفرعاتی که مطالبه می شود نباید از 7 درصد در سال بیشتر باشد. ( م 562 ق. ت )
2. نسبت به خسارت تاخیر تادیه مربوط به بعد از تاریخ توقف : مطالبه خسارت تاخیر تادیه بابت این دوره به استناد رای وحدت وریه شماره 155 منتفی است. 


نوشته شده در : شنبه 9 تیر 1397  توسط : محسن فرپای.    نظرات() .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر